تفاوت ویندوز اورجینال و کرک شده در چیست؟

تفاوت ویندوز اورجینال با کرک شده

مزایای استفاده از لایسنس‌های مایکرؤسافت برای اشخاص حقیقی و سازمان‌ها چیست؟ آیا واقعاً به ویندوز اورجینال احتیاج داریم؟ نرم‌افزار‌های کرک شده چه اثرات زیانباری را برای کاربران شخصی و سازمانی دارد؟ داشتن امنیت در دنیای دیجیتالی مقوله‌ای بسیار پیچیده است. حفظ و صیانت از اسناد، عکس‌های شخصی و فایل‌های خصوصی برای افراد و همچنین محرمانه بودن اطلاعات، اسناد و داده‌های سازمانی برای شرکت‌ها و سازمان‌ها بسیار حائز اهمیت است.در ادامه به بررسی تفاوت ویندوز اورجینال و کرک شده می‌پردازیم.

چرا بهتر است از ویندوز اورجینال استفاده کنیم؟

در عصر حاضر انجام تمام امور بانکی و غیره توسط رایانه‌های شخصی انجام می‌شود و امنیت در فضای اینترنت امری ضروری است. هر چه تکنولوژی پیشرفت می‌کند، خطرات و عوارض جانبی زندگی در دنیای دیجیتال نیز گسترش پیدا کرده و تعداد سودجویان و سارقین اطلاعات بیشتر می‌شود و از روش‌های مختلفی برای تخریب، سرقت اطلاعات و درامدزایی نامشروع استفاده می‌کنند.

اولین گزینه‌ای که به ذهن کاربران رایانه‌های شخصی و سازمان‌ها در مقوله امنیت اطلاعات می‌رسد. نصب نرم‌افزاری امنیتی یا همان ضد ویروس از یک شرکت معتبر و به‌روزرسانی لحظه به لحظه آن است. اما نکته اینجاست که وجود قوی‌ترین نرم‌افزارهای امنیتی در یک بستر ناامن بی‌فایده است.

تفاوت ویندوز اورجینال و کرک شده در امنیت

نباید از یاد برد که هر نرم‌افزار رایانه طبق منطق مشخصی بر اساس سیستم عاملی که روی آن نصب شده، اجرا می‌شود. زمانی که سیستم عامل کاربر نواقص و ایراد‌های امنیتی داشته باشد، نرم‌افزار امنیتی کاربرد چندانی ندارد. افرادی که وقت و انرژی زیادی را صرف تولید فایل‌های Crack و از بین بردن محدودیت‌های نرم‌افزار‌ها و سیستم عامل‌ها به طور رایگان می‌کنند. قطعاً با دلیل مشخص و حساب شده‌ای اقدام به این کار کرده‌اند.

دسترسی به رمزهای عبور مربوط به سایت‌های مختلف، اطلاعات حساس بانکی و پست الکترونیک، عکس‌های شخصی و فایل‌های محرمانه یا خصوصی بخشی از خطری است که هر رایانه ناامنی را تهدید می‌کند. ویندوزهای غیراصلی در مقابل ویندوز اورجینال  پر از ایرادها و نواقص هستند و توسط مایکروسافت به‌روزرسانی نمی‌شوند. در صورت وقوع مشکل تنها راه‌حل نصب مجدد ویندوز و پذیرش خطر از دست دادن بخشی از فایل‌ها است.

متاسفانه در کشور ایران که اکثر کاربران رایانه‌های شخصی و سازمانی از سیستم عامل ویندوز استفاده می‌کنند؛ به دلیل تحریم‌ها، نبود امکانات برای تهیه نرم افزارهای اصل، عدم آگاهی از تفاوت نرم افزارهای اصلی با غیر اصلی و نبود زیرساخت فرهنگی برای پرداخت هزینه بابت کالایی که به راحتی می‌توان آن را با هزینه‌ای ناچیز کپی کرد، موجب شده بخش کثیر کاربران از ویندوز‌های Crack شده و نسخه‌های غیراصلی استفاده می‌کنند.

از جمله معضلات سازمان‌ها و شرکت‌ها و تا حدی کاربران شخصی ایرانی عدم وجود مرکزی است تا آن‌ها را از تمامی مزایای نرم‌افزار‌های مایکرؤسافت نظیر ویندوز و آفیس و… بهرمند سازد. چرا که نسخه‌های کرک شده موجود در بازار مشکلات فراوانی را برای کاربران بوجود می‌آورند.

از جمله‌ی این مشکلات در استفاده از نسخه‌های غیر اصلی و کرک شده یِ اینگونه نرم‌افزار‌ها، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

عدم به روز رسانی ویندوز کرک شده است

اکثر نسخه‌های کرک شده پایداری در استفاده از ویندوز را برای کاربران مختل می‌سازند. همچنین سرعت در استفاده از ویندوز را نیز کاهش می‌دهند. چرا که دریافت بروزرسانی‌های مایکرؤسافت مسأله‌ای است که از تنها نصب کردن ویندوز اساسی‌تر است. و این موضوع به حدی مهم است که می‌توان گفت ویندوز بدون این آپدیت‌ها کارایی خود را نخواهد داشت.

اهمیت Source در ویندوز اورجینال و کرک شده

معمولاً Source‌هایی که کاربران توسط آن ویندوز را نصب می‌کنند از منابعی همچون Torrent و یا دیگر سایت‌های به اشتراک‌گذاری فایل‌ها تهیه می‌شود. معتبرترین شرکت‌های داخلی که ویندوز‌هایی غیر اصلی (با منشأئی غیر از شرکت تولید‌کننده – مایکرؤسافت) و بدون محدودیت را با قیمتی بسیار پایین در اختیار کاربران می‌گذارند نیز قابل اطمینان نیستند و حتی اگر ادعایی بر \”Untouched\” بودن آن کنند. نمی‌توان از دست‌کاری نشده بودن آن سورس‌ها اطمینان حاصل کرد. مشکلات ناشی از کرک نرم‌افزار برای اکثریت افراد پیچیده است و کارکرد ویندوز را برای کاربر مختل می‌کند.

قانونی بودن استفاده از نرم افزار خود به عنوان یک مسئله ی حیاتی برای سازمان ها و شرکت های معتبر محسوب می شود. این موضوع برای افرادی که مسافرت های خارجی دارند نیز یک نیاز به شمار می رود.

تفاوت ویندوز اورجینال و کرک شده در پشتیبانی

پشتیبانی در استفاده از یک نرم افزار امری است بسیار مهم تا آنجا که بخشی از هزینه های پرداخت شده مرتبط با این مسئله است. بدلیل گستردگی در کارایی سیستم عامل همواره سوالات زیادی برای کاربران پیش می آید. در نتیجه ویندوز غیر اصل از این مهم بهره مند نخواهد بود. استفاده از Windows Update که مایکروسافت روزانه و یا هفتگی در اختیار کاربران قرار می‌دهد بسیار حائز اهمیت است و نه تنها ایرادهای شناسایی شده ویندوز را برطرف می‌کند. بلکه امکانات جدید و به‌روز رسانی‌های مفیدی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. شما می توانید با خرید لایسنس های اصلی در هر کجای دنیا حتی ایران عزیزمان از این خصوصیات استفاده کنید.

 

ویندوز کرک شده یا اورجینال

عدم وجود نمایندگی رسمی برای فروش محصولات

از جمله معضلاتی که برای شرکت‌هایی همچون مایکروسافت در ایران وجود دارد، مشکل نبود یک نمایندگی رسمی برای فروش محصولات آنها به شکل قانونی و رسمی است. این امر موجب آن شده که نه تنها بازار محصولات این شرکتها در ایران از دست برود، بلکه سالانه مبالغ بسیار زیادی را به جهت استفاده غیرقانونی از محصولاتشان متضرر شوند.

این موضوع فضا را برای سودجویی برخی شرکت‌ها و افراد فراهم کرده تا با عرضه محصولات به ظاهر اصلی و بعضا در جعبه و بسته بندی مشابه و حتی همراه با هولوگرام شرکت تولید کننده . در بازار و سایت‌های اینترنتی اقدام به کلاه برداری و یا سوء استفاده از عدم اطلاع افرادی کنند که قصد بهره‌مندی از مزایای نسخه های اصلی را دارند، این موضوع در فروش محصولات اصلی مایکروسافت در بازار های غیر رسمی، فروشگاه ها و وبسایت های اینترنتی به دفعات مشاهده شده است.

به نحوی که نسخه های کرک شده در قالب جعبه های اصلی با حاشیه سود بسیار بالایی برای فروشگاه ها در بازار عرضه می‌شوند. در برخی موارد نیز لایسنس‌های موقت یکساله و یکبار نصب (فعالسازی) به عنوان نسخه اصلی مادام العمر به مشتری ارایه می‌شوند.

انواع لایسنس‌های مایکروسافت

لایسنس‌های OEM

از زمان صدور لایسنس 365 روز اعتبار دارند در صورت تعویض مادربرد و یا نصب مجدد لایسنس غیر فعال می‌شود و شامل پشتیبانی و گارانتی مایکروسافت نمی شوند.

لایسنس‌های MSDN

که از زمان صدور لایسنس به صورت لایف تایم اعتبار دارد. ولی در صورت تعویض مادربرد یا نصب مجدد به هر دلیلی، لایسنس غیر فعال می شود و تنها یکبار قابل فعال سازی است.

لایسنس های Retail

لایسنس های Retail به صورت نامحدود اعتبار دارند و هیچ گونه محدودیتی برای زمان، تعداد دفعات فعالسازی بر روی یک سخت افزار و آپدیت ندارند.

دیگر مزایای استفاده از ویندوز اورجینال:

  • دریافت نرم افزارهای کاربردی از مایکروسافت که نیاز به ویندوز اصل (Windows Genuine) دارند
  • توانایی تشخیص و عیب یابی به وسیله مرکز اعمال Action Center
  • بدون نیاز به تعویض‌های مکرر سیستم عامل نسبت به نمونه کپی
  • افزایش کارایی و سرعت رایانه
  • پایداری بیشتر در مقایسه با نسخه‌های جعلی
  • امنیت بیشتر در مقابل بدافزارها و حملات
  • امکان دریافت به‌روز رسانی ها به صورت واقعی
  • پشتیبانی مایکروسافت
  • امکان استفاده همیشگی از جواز ویندوز

نتیجه گیری

در نسخه کرک شده هر چند وقت یکبار با خطای فعالسازی مواجه می‌شوید. این ارور وقتی نمایش داده می‌شود که زمان کرک ویندوز هم نشده باشد و یا ویندوز به اینترنت متصل شود و همین دلیل کاربر بعد از نصب ویندوز کرک شده با وارد کردن فایل اکتیویشن و فعال‌سازی آن مشکل را برطرف کند. اما در نسخه اصلی هیچ وقت این مشکل به وجود خواهد آمد ویندوز به طور رسمی روی کامپیوتر فعال میشه و می‌شوند تمام مزیت‌های ویندوز استفاده کرد و همچنین پشتیبانی مایکرؤسافت، دریافت رایگان آپدیت‌های ویندوز، امنیت بیش از سرعت عمل بهتر و غیر بهره‌مند شد.

پلازا دیجیتال